بنتونیت چیست

بنتونیت چیست

بنتوتیت ماده ای است معدنی و از خانواده رسها که با قدمت ۱۶ میلیون سال قبل در اثر هوازدگی و فرسایش سنگهای آذرین بوجود آمده است و واکنش هیدراتاسیون بنتونیت به سرعت در مجاورت آب انجام شده و در اثر این فرآیند تورم اتفاق می افتد و بنتونیت به ژله ای تبدیل میگردد که میتواند از عبور مایعات و گازها جلوگیری نماید ( Swelling ). 
این ماده ژله ای در بین دو لایه تکستایل محصور شده و فیلم آببندی را به ضخامت ۶ میلیمتر ایجاد می نماید بنتونیت مورد استفاده در تولید این محصول از دو نوع سدیم بنتونیت و کلسیم بنتونیت میباشد که هر یک با توجه به ساختار مولکولی خود دارای خواصی متفاوت هستند . متداول ترین نوع بنتونیت مورد استفاده ، بنتونیت سدیم فعال (Active sodium bentonite )است که بصورت پودر نرمی مابین دولایه ژئوتکستایل قرار می گیرد . بنتونیت سدیم دارای قابلیت تورم تا ۱۵ برابر حجم اولیه خود در حالت آزاد و در مجاورت آب و رطوبت میباشد

در صورت سوراخ شدن احتمالی این لایه در هنگام نصب و یا عملیات خاکی ، این محصول با توجه به خاصیت تورمی بنتونیت امکان اصلاح سواخهای بوجود آمده را داراست ، با توجه به عدم نیاز به ( Self – healing ) یا خاصیت خود ترمیمی استفاده از دستگاه جوش تخصصی ، نصب این محصول به نسبت عایع های پلیمری بسیار سریعتر و آسانتر می باشد . بنتونیت سدیم در مجاورت سیالات خنثی نظیر آب شیرین به خوبی منبسط می شود اما در صورتی که غلظت برخی یونها نظیر کلر، سدیم و منیزیم در سیال زیاد باشد مانع از تورم کامل و کاهش نسبی نفوذناپذیری آن خواهد شد. جهت استفاده در این موارد، بنتونیت سدیم را پلیمریزه میکنند که تا حد زیادی در بهبود خاصیت تورم بنتونیت موثر است . همچنین بنتونیت در مجاورت سیالات هیدروکربنی منبسط نمی شود که در چنین مواردی جهت دستیابی یه غشاء آب بند می بایست (Pre- hydration) نمود و قبل از آنکه رطوبت از بین برود از مجاورت با سیال یعنی در مرحله نصب، پیش آبدهی (De-hydration) روی آن را با خاک یا بتن پوشش داد.
 نوع دیگر رس بنتونیت مورد استفاده در تولید جی سی ال بنتونیت کلسیم است، که بدلیل میزان تورم کمتر و جذب آب کندتر، عموما دارای کاربرد کمتری نسبت به بنتونیت سدیم میباشد.

به اشتراک بگذارید